Ekonomistai teigia, kad pasaulio ekonomika žengia į mažo augimo dešimtmetį

Ekonomika


Pasak Daniel Lacalle, knygos autoriaus ir „Tressis Gestion“ vyriausiojo ekonomisto Daniel Lacalle, pasaulio ekonomikos greičiausiai laukia lėto augimo dešimtmetis.

Viso pasaulio ekonomikos susiduria su daugybe sukrėtimų – nuo Rusijos invazijos į Ukrainą iki nuolatinių Kinijos nulinio Sovido priemonių – dėl kurių sparčiai auga infliacija ir silpnėja aktyvumas.

Tarptautinis valiutos fondas dabar prognozuoja, kad pasaulio BVP augimas sulėtės nuo 6 % 2021 m. iki 3,2 % 2022 m. ir 2,7 % 2023 m. Fondas tai apibūdino kaip „silpniausią augimo profilį nuo 2001 m., išskyrus pasaulinę finansų krizę ir ūmų Kovid-19 pandemijos etapą“.

Tuo tarpu prognozuojama, kad pasaulinė infliacija padidės nuo 4,7 % 2021 m. iki 8,8 % šiais metais, o 2023 m. sumažės iki 6,5 %, o 2024 m. – iki 4,1 %, išlikdama aukštesnė už daugelio pagrindinių centrinių bankų siektinus lygius.

Antradienį Kinija šiek tiek nuramino ekonomistus ir rinkos dalyvius, kai sausio 8 d. oficialiai paskelbė apie karantino reikalavimų atvykstantiems keliautojams pabaigą – tai simbolizuoja beveik trejus metus vykdytos nulinės koverių politikos pabaigą.

Antradienį kalbėdamas CNBC laidoje „Squawk Box Europe“, J. Lacalle’is sakė, kad visiško Kinijos ekonomikos atsigavimo galimybė yra „didžiausias teigiamas dalykas“, kurio rinkos gali tikėtis 2023 m.

„Mes stebėjome labai niūrų Kinijos ekonomikos vaizdą, kuris yra labai svarbus ne tik likusio pasaulio, bet ypač Lotynų Amerikos, taip pat Afrikos augimui“, – sakė jis.

„Kinijos ekonomikos atsigavimas neabejotinai labai paskatins augimą visame pasaulyje, tačiau taip pat – ir manau, kad tai labai svarbus veiksnys – Vokietijos eksportuotojai, Prancūzijos eksportuotojai pajuto, kad Kinijoje užsidarė ir susilpnėjo pelno aplinka, o tai neabejotinai labai padės.“

Tačiau jis teigė, kad šis postūmis dar kurį laiką nesugebės priartinti augimo lygio prie to, kuris buvo prieš pandemiją.

„Manau, kad tikriausiai pereisime į labai, labai silpno augimo dešimtmetį, kai išsivysčiusioms ekonomikoms pasiseks su 1 proc. metiniu augimu, jei joms pavyks jį pasiekti, ir, kas yra dar liūdniau nei visa kita, su padidėjusia infliacija“, – sakė Lacalle.

„Manau, kad išgyvename didžiulių skatinamųjų priemonių paketų, kurie buvo įgyvendinti 2020 ir 2021 m., atgarsį. Tai neužtikrino tokio potencialaus augimo, kokio tikėjosi daugelis ekonomistų“.

Vis dėlto, nepaisant niūrių perspektyvų, jis pabrėžė, kad krizės horizonte nėra.

„Manau, kad rinkos pradeda įkainoti tą aplinką, kurioje pasaulinė situacija yra ne spartaus augimo ir ekonomikos plėtros lygio, bet [yra] tokia, kurioje išvengiama finansų krizės, o jei taip atsitiks, tai, be abejo, yra teigiamas dalykas“, – reziumavo jis.