
Mes jums padėsime. Jei esate toks kaip aš ir neturėjote politinio išsilavinimo, o dabar esate suaugęs žmogus ir šiek tiek gėdijatės pripažinti, kiek daug ko nežinote, šis straipsnis padės pradėti mokytis, kaip viskas vyksta. Žinoma, tai procesas, todėl nepamirškite, kad tai tik pradžia – pradžiamokslis, kaip išmokti mūsų valdžios mechanizmų, ir patarimai, kaip pradėti gilintis į dabartinius įvykius.
Perskaitykite mūsų Konstituciją.
Geriausia pradžia – Nacionalinio konstitucijos centro interaktyvi konstitucija internete. Joje ne tik pateikiamas visas JAV Konstitucijos tekstas, bet ir svarbių ar diskutuotinų skyrių paaiškinimai, taip pat straipsniai, kuriuose aiškinama Konstitucijos dalių reikšmė.
Skaitykite Federalistų dokumentus.
Federalistų dokumentai – Aleksandro Hamiltono, Džeimso Madisono ir Džono Džėjaus parašytų esė serija – buvo publikuojami įvairiuose Niujorko laikraščiuose 1787-1788 m. Esejai buvo publikuojami anonimiškai slapyvardžiu Publius ir buvo skirti įtikinti visuomenę priimti JAV Konstituciją. Jie laikomi vienais svarbiausių rašinių, padedančių suprasti pirminę JAV Konstitucijos paskirtį, ir yra puikūs bei žavūs. Prieš 230 metų Aleksandras Hamiltonas kalbėjo apie keistą patvirtinimo šališkumą. Nelabai pasikeitėme, žmonės.
Užsukite į vietinę biblioteką.
Bibliotekininkai mėgsta padėti žmonėms mokytis, o bibliotekos tiesiogine prasme yra išteklių ir informacijos lobynai. Susiraskite bibliotekininką, kuris nukreips jus į knygas, kurios padės jums viską išsiaiškinti. Jei baiminatės, kad jums bus nuobodu skaityti knygas su mažomis raidėmis ir be paveikslėlių (ir jūs, ir aš), paprašykite knygų, skirtų jaunimui, kad galėtumėte pradėti mokytis.
Pradėkite nuo to, kas jums rūpi.
Kai savęs paklausite: „Kas man rūpi?“, kas pirmiausia šauna į galvą? LGBTQ teisės? Mūsų žlugusios sveikatos priežiūros sistemos sutvarkymas? Institucinis rasizmas? Švietimas? Ginklų reguliavimas? Ką pirmiausia sugalvosite, nuo to ir pradėkite. Prisijunkite prie internetinės grupės ir pradėkite skaityti apie savo temą. Problemų yra labai daug ir niekas negali žinoti visų dalykų, be to, mūsų visų galimybės yra ribotos, todėl galima pradėti nuo to, kas jums labiausiai rūpi. Pamatysite, kad įsisavinus vieno klausimo istoriją ir dabartinius įvykius, bus vis lengviau pereiti prie kitų klausimų ir daryti tą patį.
Klausykitės podkastų.
Pradėkite nuo NPR laidos „Tobulesni“, nes joje nušviečiamos Aukščiausiojo Teismo bylos, lėmusios „viską – nuo santuokos ir pinigų iki visuomenės saugumo ir sekso“. Įdomiu dokumentiniu stiliumi ji padės jums tvirtai suprasti, kaip Aukščiausiojo Teismo sprendimai smarkiai paveikia žmonių gyvenimus. Po to pereikite prie kitų NPR podkastų, kuriuose daugiau dėmesio skiriama aktualijoms, pavyzdžiui, „The NPR Politics Podcast“ ir „Left, Right & Center“. Taip, NPR yra mano mėgstamiausi – daugiausia dėl to, kad jie labai kruopščiai atlieka tyrimus ir rengia reportažus, taip pat dėl to, kad informaciją pateikia neįtikėtinai įdomiai.
Nustatykite „Google“ perspėjimus.
Nustačius kelias pagrindines temas, į kurias norite sutelkti dėmesį, nuolat informuokite save nustatydami „Google“ perspėjimus. Tai paprasta – eikite į google.com/alerts, įveskite norimos sekti temos raktinius žodžius (pvz., „LGBTQ teisės“) ir „Google“ kasdien atsiųs jums el. laišką su straipsnių, kurie buvo paskelbti ta tema jūsų pasirinktu laiku, sąrašu.
Perskaitykite ir „kitos pusės“ poziciją.
Šiuo atveju taip pat gali padėti „Google“ perspėjimai. Pagal pasirinktus raktažodžius paprastai rasite priešingų nuomonių jūsų pasirinkta tema. Perskaitykite ir juos. Jei kada nors teks su kuo nors diskutuoti jums svarbiu klausimu, norėsite suprasti, iš kur jie išsako savo nuomonę, kad galėtumėte geriau išdėstyti savo požiūrį.
Balsuokite.
Pasinaudokite įgyta informacija ir balsuokite tiek vietiniuose, tiek nacionaliniuose rinkimuose. Ir nepamirškite balsuoti už rezultatus, o ne už principus. Jei balsuojate už partiją, kuri neturi galimybių laimėti, galite ir nebalsuoti.
Vėlgi, tai tik pradžia. Nenusivilkite savimi, kai pasijusite priblokšti, kiek daug informacijos reikia įsisavinti. Žinokite, kad ką nors daryti yra geriau nei nieko nedaryti, ir niekas nežino visų klausimo detalių. Darykite viską, ką galite, ir žinokite, kad to pakanka, kad kažką pakeistumėte, nes mes iš tikrųjų visi esame kartu.