Po naujų verslų atsidarinėjimo sprogimo bangos prasidėjo ekonimikos lėtėjimas

Infliacija

Netikėtas pandemijos eros rezultatas – verslumo suaktyvėjimas. Nuo 2020 m. sparčiai padaugėjo paraiškų steigti naujas įmones, o tai pakeitė dešimtmečius trukusį nuosmukį.

Šio pakilimo priežastys įvairios. Milijonai žmonių buvo staiga atleisti iš darbo, todėl jie turėjo laiko ir noro pradėti naują verslą. Asmeninės santaupos išaugo, iš dalies dėl sparčiai augančios akcijų rinkos ir vyriausybės skatinamųjų išmokų, todėl būsimiems verslininkams atsirado lėšų įgyvendinti savo vizijas. Dėl žemų palūkanų normų pinigai tapo pigūs ir plačiai prieinami.

Tačiau energinga ekonominė aplinka, kuri padėjo puoselėti verslumo dvasią, užleido vietą didelei infliacijai, didėjančioms palūkanų normoms ir mažėjančioms santaupoms. Dėl to šioms besikuriančioms įmonėms tenka kovoti su sudėtingomis finansinėmis kryžkelėmis ir galimu nuosmukiu tuo metu, kai jos yra pažeidžiamiausios. Net normaliomis sąlygomis maždaug pusė naujų įmonių žlunga per penkerius metus.

Surašymo biuro duomenimis, 2021 m. amerikiečiai pateikė paraiškas įsteigti 5,4 mln. naujų įmonių. Tai buvo daugiau nei 4,4 mln. 2020 m. pateiktų paraiškų, kurios buvo didžiausios per daugiau nei 15 metų, kai vyriausybė vykdo apskaitą. (Praėjusiais metais iki lapkričio mėn. pateiktos paraiškos lenkė 2020 m., bet atsiliko nuo 2021 m.; gruodžio mėn. duomenys bus paskelbti šią savaitę).

Duomenys apie faktinį verslo kūrimą bus pateikti tik po kelerių metų, todėl kol kas neįmanoma įvertinti ekonomikos atšalimo poveikio naujoms įmonėms. Tai, ar šios naujos įmonės įsitvirtins, gali turėti didelės reikšmės visos ekonomikos būklei ir dinamiškumui.

Jennifer Sutton įkūrė sulčių ir sveikatingumo barą Park Sityje, Jutos valstijoje. Ji nerimauja dėl recesijos perspektyvos ir dėl to, kaip ji paveiks turizmą, kuris remia jos verslą.

Tačiau jis įspėjo, kad Federalinio rezervo pinigų politika, kuria siekiama sutramdyti sparčiausią per pastaruosius dešimtmečius kainų augimą, „didina priešpriešinius vėjus, su kuriais susiduria verslininkai, iki viesulo jėgos, slopindama paklausą ir didindama pinigų kainą“.

Interviu metu verslininkai išreiškė pasiryžimą ir susitaikymą su ateinančiais mėnesiais. Kai kurie teigė, kad per pandemijos sukrėtimus išmoko, kaip ištverti finansinius sunkumus, kurie, jų manymu, apsaugojo jų verslo modelius nuo recesijos. Kitiems buvo aišku, kad jiems reikia išorinio finansavimo, kurio, kaip jie baiminosi, nebebus.

Infliacija

Kas yra infliacija? Infliacija – tai perkamosios galios praradimas laikui bėgant, t. y. jūsų doleris rytoj nebebus toks pat brangus kaip šiandien. Paprastai ji išreiškiama kaip metinis kasdienių prekių ir paslaugų, tokių kaip maistas, baldai, drabužiai, transportas ir žaislai, kainų pokytis.

Kas lemia infliaciją? Ją gali lemti didėjanti vartotojų paklausa. Tačiau infliacija taip pat gali didėti ir mažėti dėl pokyčių, kurie mažai susiję su ekonominėmis sąlygomis, pavyzdžiui, dėl ribotos naftos gavybos ir tiekimo grandinės problemų.

Ar infliacija yra blogai? Tai priklauso nuo aplinkybių. Spartus kainų kilimas reiškia bėdą, tačiau nuosaikus kainų augimas gali lemti didesnį darbo užmokestį ir darbo vietų augimą.

Kaip infliacija veikia neturtinguosius? Infliacija gali būti ypač sunki našta neturtingiems namų ūkiams, nes jie didesnę savo biudžeto dalį išleidžia būtiniausioms prekėms, pavyzdžiui, maistui, būstui ir degalams.

Ar infliacija gali paveikti akcijų rinką? Sparti infliacija paprastai reiškia bėdą akcijoms. Infliacijos bumo metu finansinis turtas apskritai blogai vertintas, o materialusis turtas, pavyzdžiui, namai, išlaikė savo vertę geriau.

Tačiau daugeliu atžvilgių M. Sutton pasisekė. Savo įmonę „High Vibes Juicery and Wellness Bar“ ji daugiausia finansavo pati, naudodama šeimos santaupas ir kredito kortelių skolas.

Floridoje gyvenančios verslininkės Taylor Wallace padėtis yra kitokia.

Po to, kai pandemijos pradžioje jis buvo atleistas iš papildytosios realybės bendrovės „Magic Leap“, jis vėl susisiekė su draugu Mike’u Maylebenu, kuris norėjo pradėti šunų dienos priežiūros verslą. 2020 m. rudenį jiedu pradėjo įsigyti parduodamų šunų dienos priežiūros vietų ir jas sujungė į naują verslą „Paws ‘n’ Rec“.

Įmonė, siūlanti narystės pagrindu veikiančią šunų dienos priežiūrą, maitinimą ir kirpyklą, šiuo metu turi dvi vietas Tampos (Florencijos valstija) rajone, o trečioji yra statoma. Tačiau bendrovė nori augti ir atidaryti daugiau padalinių – kaip tik tuo metu, kai dėl infliacijos didėja statybų sąnaudos, o didėjančios palūkanų normos apsunkina paskolų sąlygas. Bendrovės kredito linijos, kurią jis tikisi netrukus panaudoti, skolinimosi sąnaudos yra pagrįstos vyraujančiomis palūkanų normomis ir, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo daugiau nei keturiais procentiniais punktais.